Říjen 2008

Znáte Travianer?

24. října 2008 v 21:04 | vesmír |  hry
Znáte hru Travianer (nemyslím Travian, ale Travianer!)?

Gladiatus

22. října 2008 v 18:41 | vesmír |  hry
A hrajete někdo Gladiatus?

Hrajete Travian?

13. října 2008 v 15:55 | vesmír |  hry
Hrajete někdo Travian na speedu? (Myslím cz nebo com speed)

Byl Caligula šílený?

10. října 2008 v 20:59 | vesmír |  různé
Já osobně myslím, že šílený byl, ale pak jsem našel tento článek. Je možné, že opravdu prodělal nějakou mozkovou nemoc?

Novější zdroje uvádějí, že Caligula pravděpodobně prodělal encefalitidu. Starověké zdroje, například Suetonius a Casius Dio, píší, že Caligula měl "mozkovou horečku". Philo zapsal, že to nebylo nic víc než jen nervový kolaps, protože Caligula nebyl, díky tomu, že žil většinu svého života v ústraní, zvyklý na stálou pozornost. Římané čekali na jeho uzdravení ve strachu, modlili se, aby se jejich milovaný císař uzdravil. Uzdravil se, ale jeho vláda se prudce změnila. Krátce poté, co se Caligula zotavil, zemřel Gemellus a jeho tchán Silanus.
Byl Caligula šílený? Mnoho lidí se domnívá, že byl, ale Philo Alexandrijský, autor Quod Est De Legatione Ad Gaium (Poselství Gaiovi), nesouhlasí. Vůdce poselství, které bylo posláno ke Caligulovi, aby u něj hledalo podporu před útiskem alexandrijskými Řeky, si myslel, že Caligula byl jen zkažený vtipálek. Byl arogantní, lhostejný a trochu krutý, ale šílený? To se asi nikdy s určitostí nedovíme.
Traduje se známý příběh, že chtěl udělat ze svého milovaného hřebce Incitata římského senátora. Toto však mohl být jen politický výrok, kterým vyjádřil pocit, že jeho kůň je kvalifikovaný pro práci stejně jako některý úředník. Jiné příběhy vyprávějí o incestu s jeho sestrami (obzvlášťe Drusillou), nevěstinci, který založil v paláci a ve kterém nechyběli prominentní senátoři a jejich manželky, nebo o jeho výpravě do Británie, která skončila tím, že vojáci sbírali mušle jako "poklady moře" v jeho bitvě s bohem moře Neptunem. Jiná pověst zas vypráví o tom, jak chtěl v Jeruzalémě vztyčit svojí vlastní sochu a označit se za boha (zastavil ho jeho dobrý přítel Herod Agrippa). Starověké zdroje jej hodnotí jako šíleného tyrana. Moderní zdroje se snaží pochopit jeho šílenství jako následek bolestného dětství, nebo ho považují za nepochopeného. Historici se shodují na jednom: byl extrémně nekvalifikovaný a nepřipravený na to, aby se stal císařem.