Leden 2012

Sankt Peterburg: Úvod

18. ledna 2012 v 21:14 | vesmír |  Cestování
O letních prázdninách 2011 jsem byl v Sankt Peterburgu v Rusku ( a také v několika místech v okolí ), a jak jsem sliboval, napíšu o tom cestopis.

Sankt Peterburg je se 7 miliony obyvatel druhým největším městem v Rusku ( po Moskvě ). Nachází se na severozápadě Ruska v deltě řeky Něvy, na břehu Baltského moře, na ostrovech spojených více než 300 mosty - proto se mu často říká "Benátky severu", Rusové sami mu říkají "Hlavní město severu" či "Mořské hlavní město".

Pohled na Isakievský chrám ( zprava ), věž Admiralteistva ( uprostřed ) a Admiralsteiskou bránu

Když car Petr I. po vítězství ve válce nad Švédskem v roce 1703 objížděl nová území, zamiloval si travnatou krajinu v ústí Něvy, a rozhodl se zde založit nové hlavní město. Všichni to v té době považovali za utopii, ale Petr I. se nenechal odradit.

Petropavlovská pevnost

V roce 1703 zde založil Petropavlovskou pevnost, nejstarší stavbu ve městě, a už za pohých 10 let stálo na místě travnaté pláně velkolepé město s nádhernými paláci, chrámy a parky.

Carský palác, dnes muzeum Ermitáž

Z Moskvy se sem přesunula celá carská rodina i vláda a Sankt Peterburg se stal plnohodnotným hlavním městem Ruského impéria.

Hlavním městem bylo po 214 let, do roku 1917, kdy V. I. Lenin přesunul sídlo vlády zpět do Moskvy.
Dnes je Sankt Peterburg jedním z nejvýznamnějších ekonomických, kulturních, vědeckých a průmyslových center Ruska i Evropy.

Bytové domy na břehu moře

Náchází se v něm světoznámé stavby jako Ermitáž - bývalý carský palác, dnes s 6 500 000 obrazy největší galerie na světě, Mariinské divadlo, Ruské muzeum, Petropavlovská pevnost a Isakievská katedrála.

Isakievský chrám

Ve městě je 96 univerzit a pres 70 divadel, je zde také sídlo Konstitučního soudu a námořnictva, nedaleko jsou továrny stavějící válečné i obchodní lodě a ponorky.

Socha Petra I., cara a zakladatele města, před Isakievským chrámem

Je to nejsevernější město nad milion obyvatel na světě a třetí největší město Evropy ( po Moskvě a Londýně ). Je to nejrychleji se rozvíjející město v Rusku a také je zde nejvyšší životní úroveň v zemi.

Pokračování příště